Úvod História Spomienky Živáni a banďúri
!!! Stránka v rekonštrukcii !!!

Predpoveď (pocko.sk) počasia

Predpoveď počasia na dnes pre Skýcov. Slnečno, najnižšie ranné teploty 0 až -2 °C a najvyššie denné teploty 7 až 9 °C. Zajtra malá oblačnosť, ranné minimá 2 až 0 °C a denné maximá 9 až 11 °C.

Živáni a banďúri PDF Tlačiť E-mail
Napísal Mgr. Jozef Zvolenský   
Piatok, 20 Marec 2009 14:05

Tuhý boj
Tuhý boj Tuhý boj
Hneď nad dedinou je krásna borová hora, ktorá mnohokrát bola svedkom veľkých súbojov. Malí i veľkí sme sa rozčítali na dve skupiny: živáni a banďúri. Zaznelo mohutné „ Hurá!“ a už sa bojovalo. V každej skupine bol veliteľ. Za horný koniec obyčajne Jožko Ferkov a za dolný Fero Gábrov. Bojovalo sa šiškami, ktorých tu bolo neúrekom. Dôležité bolo nielen dobre hádzať, ale sa aj chrániť pred zásahom nepriateľa, lebo veru dostať šiškou do tváre bolo veľmi bolestivé a zanechávalo to aj nepeknú značku. Ej, neraz som sa doma bál pred našimi vyzliecť, aby nevideli tie modriny a škrabance!

 Aj tieto súboje väčšinou končili dosť neslávne lebo kto to dostal rovno do oka, hlavne ak bol z menších bojovníkov, veru poriadne zreval a s plačom bežal domov. Aj my ostatní sme sa rozpŕchli, lebo sme sa báli, že nás budú volať na zodpovednosť. Na druhý deň sme si to aj tak odskákali, lebo mama postihnutého nám prišla vyčítať a žalovať domov  rodičom. Mali sme pár mamičkárov -- Pišta, Jožko-- presne nechcem menovať, lebo odvtedy sa už určite neutiekajú k maminej sukni.

Posledná úprava Piatok, 20 Marec 2009 16:03
 
Copyright © 2020 Internetové stránky obce Skýcov. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je bezplatný softvér uvoľnený pod licenciou GNU/GPL.
 
ENOTreeday_...
Image Detail