Úvod Knižnica Doporučujeme čitateľom Čo číta Eliška II
!!! Stránka v rekonštrukcii !!!

Predpoveď (pocko.sk) počasia

Predpoveď počasia na dnes pre Skýcov. Sneženie, najnižšie ranné teploty -10 až -12 °C a najvyššie denné teploty -4 až -2 °C. Zajtra prevažne oblačno a miestami prehánky, ranné minimá -8 až -10 °C a denné maximá -5 až -3 °C.

Čo číta Eliška II PDF Tlačiť E-mail
Napísal Eliska Krajcikova   
Streda, 01 Apríl 2009 19:02

knižnica
knižnica knižnica
Zdravím všetkých čitateľov beletrie. Ozývam sa vám po dlhšej pauze. Mám opäť jeden typ na krásne čítanie. (Tých typov mám veľa, ale času je nejako pomenej.) Aj táto kniha patrí medzi mojich TOP 10.

Čingiz Ajtmatov: Deň dlhší ako ľudský vek.

Ako hovorí moja kamarátka Evika, je to "vela vela" pekná kniha

Hlavná dejová línia sa odohráva v Kirgizsku uprostred širokánskej stepi na malej vlakovej stanici. Obyvatelia osady Búrkovo na čele s hlavným hrdinom Edigejom odprevádzajú na poslednej ceste svojho suseda. Idú ho pochovať na starý cintorín v oblasti prísne stráženej vojakmi neďaleko Bajkonuru. Počas ich „pochodu“ sa dozvedáme o osudoch jednotlivých obyvateľov osady. Zároveň sa paralelne odohráva fantastický príbeh posádky kozmickej lode. Takže je tu spojený tvrdý a tak trochu aj bezútešný život v zabudnutom kúte sveta s cestovaním po vesmíre....

 

Keď si prečítate o strašných snehových búrkach , počas ktorých lopatami odhrabávali sneh z koľajníc, bude vám aj na jar zima. A keď si prečítate, že ako ľahko bol človek označený za nepriateľa ľudu a postihovaný za to, bude vám ešte zimšie. Veru, je to tak sugestívne napísaná kniha.

 

Čingiz Ajtmatov napísal okrem tejto aj ďalšie krásne knihy, môžem osobne odporučiť diela Džamila, Biela loď, Strakatý pes bežiaci po brehu mora. Všetky tieto príbehy mi utkveli v pamäti svojim prostým dejom ale krásne vyrozprávaným. A to, že to bol sovietsky spisovateľ, nech Vás vôbec neodrádza, skôr naopak. V tomto prípade je to záruka skvelého čítania.

 

No a na záver musím podotknúť, že mi je veľmi ľúto dvoch vecí: a to, že pán Ajtmatov minulý rok umrel a že ani na internete ani v kníhkupectvách neponúkajú jeho diela.

 

Bohužiaľ, pokiaľ viem, tak v našej knižnici tiež nie sú..... Takže možno v nejakom antikvariáte....

 

Nabudúce vám predstavím moju knihu No 1. Už teraz sa teším na písanie o nej :-)

Posledná úprava Štvrtok, 02 Apríl 2009 17:40
 
Copyright © 2022 Internetové stránky obce Skýcov. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je bezplatný softvér uvoľnený pod licenciou GNU/GPL.
 
skýcov - ne...
Image Detail