Úvod História I. svetová vojna I. svetová vojna
!!! Stránka v rekonštrukcii !!!

Predpoveď (pocko.sk) počasia

Predpoveď počasia na dnes pre Skýcov. Malá oblačnosť, najnižšie ranné teploty 2 až 0 °C a najvyššie denné teploty 3 až 5 °C. Zajtra prevažne oblačno, ranné minimá 3 až 1 °C a denné maximá 4 až 6 °C.

I. svetová vojna PDF Tlačiť E-mail
Napísal Administrator   
Streda, 09 Apríl 2008 16:02

Žikavský R.
Žikavský R. Žikavský R.

Dejiny sveta, teda aj dejiny Skýcova, ovplyvnili v 1. polovici 20. storočia dva vojnové konflikty – prvá a druhá svetová vojna.Prvá svetová vojna zasiahla do osudov mnohých rodín aj v našej obci. Po vypuknutí vojny 28. júla 1914, keď Rakúsko-Uhorsko vypovedalo vojnu Srbsku, a po vyhlásení mobilizácie odchádzali otcovia i synovia na front s nádejou, že sa vojnový konflikt čoskoro skončí. Nestalo sa tak. Vojna trvala dlhé štyri roky. Kým muži zomierali v zákopoch na ruskom či talianskom fronte, ani doma nebol život ľahký. Ženy museli vykonávať ťažké práce na poliach, aby zabezpečili viacpočetné rodiny. Nedostatok potravín, bieda, hlad, rekvírovanie obilia a machinácie s podporami pre vojnové vdovy a siroty sťažovali život v zázemí. V rámci rekvirácie musela obec odovzdať na vojnové účely aj tri kostolné zvony.Ľudia boli unavení, žili v strachu o svojich blízkych. Začali sa vracať prví ranení, invalidi. Mnohí sa však nevrátili, zostali po nich vdovy, siroty...


phocagallery view=category|categoryid=54|imageid=131|detail=0|displayname=1|displaydetail=1|displaydownload=1|float=left|imageshadow=shadow1}V prvej svetovej vojne zaplatilo životom 27 mužov zo Skýcova: Apolitán Beliansky, Ján Beličín, Matej Bernát, Ján Černák, Jozef Černák, Ján Dávid, Jozef Dodok, Jozef Fábry, Štefan Fábry, František Guba, Jozef Jenis, Pavol Jenis, Jozef Matejov, Valent Matejov, Anton Matejov, Ondrej Matejov, Ondrej Pavček, Štefan Pavček, Štefan Pavkov, Pavel Pavkov, Valent Samko, Libor Suchý, Ondrej Sulka, Ján Sulka, Jozef Šútor, Ján Žikavský a Obert Žikavský.

Text z monografie Skýcov 1298 -2008  od Mgr. Heleny Juríkovej

Posledná úprava Streda, 09 Júl 2008 16:35
 
Copyright © 2021 Internetové stránky obce Skýcov. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je bezplatný softvér uvoľnený pod licenciou GNU/GPL.
 
Topoľčianky...
Image Detail