Úvod História Spomienky
!!! Stránka v rekonštrukcii !!!

Predpoveď (pocko.sk) počasia

Predpoveď počasia na dnes pre Skýcov. Slnečno, najnižšie ranné teploty 0 až -2 °C a najvyššie denné teploty 7 až 9 °C. Zajtra malá oblačnosť, ranné minimá 2 až 0 °C a denné maximá 9 až 11 °C.

Spomienky
V tejto neobyčajnej sekcií si môžete prečítať krátke poviedky a básne  skýcovského rodáka Jozefa Belicu ml., ktoré sa zachovali vďaka p. učiteľke Natálii Maliarikovej z Prievidze. Verím, že mnohých svojou poetikou a hlavne opisom konkrétnych osôb zaujmú.


Horná studňa PDF Tlačiť E-mail
Napísal Mgr. Jozef Zvolenský   
Piatok, 20 Marec 2009 14:02

Túto časť by som najradšej začal citovaním slohovej práce Jožka Matejovho, ktorý na tému Moja dedinka napísal najlepšiu slohovú prácu, ktorá aj mne navždy utkvela v pamäti. Teda, čítajme z nej spolu. Skýcov je malá, ale vzdelaná  a prekrásna slovenská dedinka, nad ktorou sa hrdo vypína vrch Vápenec. A práve pod týmto vrchom na úbočí vyviera bystrá voda. Jej prameň bol už pred vznikom dedinky stredobodom a útočiskom, miestom vhodným pre vznik malej osady, ktorú nazvali Skýcov. V ňom sa už pred 350-imi rokmi usadili remeselníci - vápenkári.

Čítať celý článok...
 
Zakáľačka u susedov PDF Tlačiť E-mail
Napísal Mgr. Jozef Zvolenský   
Piatok, 20 Marec 2009 14:01

zakáľačka
zakáľačka zakáľačka
Bol december, svietilo sa už zavčasu zvečera, u nás dokonca dvoma lampami, z ktorých jedna, tá v otcovej dielni, často svietila aj do polnoci. Petroleja sme míňali veľa, za týždeň sme spotrebovali aj päťlitrovú kanvicu. Mojou úlohou bolo dbať o to, aby sa zásoby včas dopĺňali. Práve som si kráčal z obchodu s petrolejovou kanvou, keď ma tu zrazu oslovila suseda tak zhurta, že som sa až  strhol. „Hej, Jožko, počkaj, počkaj, voľačo s tebou chcem. Zajtra ideme zabíjať, nechcelo by sa ti k nám prísť pomôcť? Kuril by si pod kotlami, aby sme mali dosť teplej vody?“ „Čoby nie, len povedzte, tetka, kedy.“ „No mäsiar príde, keď už bude svetlo okolo šiestej, ale ty musíš už vtedy mať vodu poriadne horúcu. Aj dvor treba pozametať od snehu.“ „No dobre prídem,“ sľuboval som. „Ale iste!“ žiadala ma susedka.

Posledná úprava Sobota, 21 Marec 2009 06:50
Čítať celý článok...
 
Ježko na hodine prírodopisu PDF Tlačiť E-mail
Napísal Mgr. Jozef Zvolenský   
Piatok, 20 Marec 2009 13:59

ježko
ježko ježko
Po nejakom čase prišiel na Skýcov nový pán riaditeľ školy a organista v jednej osobe Ladislav Vavro. Jeho manželka bola tiež učiteľkou a matkou dvoch dcérok, Aničky a Tonky. Táto pani učiteľka Elena Vavrová nás učila slovenčinu a hudobnú výchovu. Veľmi pekne vedela spievať. Svedkami jej spevu sme boli každú nedeľu v kostole, kde mala stále miesto pri organe. Bola to veľmi dobrá, trpezlivá a tolerantná učiteľka. Keď sme aj dali príčinu na potrestanie, vždy vymyslela taký trest, aby bol pre našu výchovu užitočný a pre ňu tiež.

Posledná úprava Piatok, 20 Marec 2009 16:04
Čítať celý článok...
 
Veselé pasenie PDF Tlačiť E-mail
Napísal Mgr. Jozef Zvolenský   
Štvrtok, 12 Február 2009 21:27

kozliatka
kozliatka kozliatka
Zubaté jesenné slniečko už čoraz menej vykúka spoza ťažkých mračien. Studený vietor ich ženie ponad hory, ponad opustené stráne, ale aj ponad dedinu, ktorá dymiacimi komínmi dáva za pravdu sychravému počasiu jesennej nálade. Príchod jesene hlásia aj prázdne polia, kde ešte nedávno šumelo obilie a v ňom sa červenal divý mak. Opustené sú aj lúky a opustené stráne. Len kde – tu vetrík kolíše osamelý bodliak  či vysokú suchú byľ skorocelu. Odkvitol repík, materina dúška a podbeľ, ostalo len pár pestrých astier a šípových ruží, ako posledný pozdrav leta v záhradkách pri domoch. Na pažitiach sa  ovšem popásajú husi, kozy, kravy aj ovce. Všetko stráži obecný pastier, ale po prvých mrazoch a prvom snehu sa  o všetko budú musieť starať gazdovia, lebo podľa domácich zvyklostí obecný pastier pasie len pol roka, a to od 15. apríla do 15. októbra. Naším obecným pastierom bol Jožo Suchý aj jeho brat Lajoš a vlastne celá jeho rodina, lebo všetko robievali spoločne. Boli to slušní Cigáni, žili v malej chalúpke na Dedinskej a živili sa prácou, teda pasením.

 

Posledná úprava Štvrtok, 12 Február 2009 21:32
Čítať celý článok...
 
Nový školský autobus PDF Tlačiť E-mail
Napísal Mgr. Jozef Zvolenský   
Štvrtok, 12 Február 2009 21:08

Praga RND
Praga RND Praga RND

November sa už prevalil do druhej polovice, mráz sa začal strkať za nechty. Čapice sme si hlbšie naťahovali na uši, čo bolo neklamným dôkazom ,že zima už nakúka do dvora . Len čo prídem zo školy a dohodím tašku do kúta, už aj utekám k sporáku ohrievať si skrehnuté ruky, ale súčasne aj špekulujem, ako sa dostať von medzi kamarátov. Mama sa vypytuje,čo bolo v škole a ja ako najposlušnejšie dieťa v rodine, všetko musím pravdivo a obšírne vyrozprávať.  Ak niečo zatajím tak to za mňa povie moja sestra Helena, dokonca niečo aj pridá. Takže radšej som nikdy pred mamou nič nezatajil, vždy ma chápala, vedela, že nie som lajdák - len niekedy niečo nestihnem pre iné chlapčenské ,,povinnosti” .Aj teraz to tak bolo, lebo na ulici sa už ozývalo pískanie, čo znamenalo všetko nechať bokom a utekať za kamarátmi. „Čože máte v pláne?“ - pýtala sa mama.

 

Posledná úprava Štvrtok, 12 Február 2009 21:12
Čítať celý článok...
 
«ZačiatokDozadu12DopreduKoniec»

Stránka 2 z 2
Copyright © 2020 Internetové stránky obce Skýcov. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je bezplatný softvér uvoľnený pod licenciou GNU/GPL.
 
Stanovisko_...
Image Detail