Úvod História
!!! Stránka v rekonštrukcii !!!

Predpoveď (pocko.sk) počasia

Predpoveď počasia na dnes pre Skýcov. Malá oblačnosť, najnižšie ranné teploty -1 až -3 °C a najvyššie denné teploty -1 až 1 °C. Zajtra prevažne oblačno, ranné minimá -1 až -3 °C a denné maximá -2 až 0 °C.

História
Živáni a banďúri PDF Tlačiť E-mail

Tuhý boj
Tuhý boj Tuhý boj
Hneď nad dedinou je krásna borová hora, ktorá mnohokrát bola svedkom veľkých súbojov. Malí i veľkí sme sa rozčítali na dve skupiny: živáni a banďúri. Zaznelo mohutné „ Hurá!“ a už sa bojovalo. V každej skupine bol veliteľ. Za horný koniec obyčajne Jožko Ferkov a za dolný Fero Gábrov. Bojovalo sa šiškami, ktorých tu bolo neúrekom. Dôležité bolo nielen dobre hádzať, ale sa aj chrániť pred zásahom nepriateľa, lebo veru dostať šiškou do tváre bolo veľmi bolestivé a zanechávalo to aj nepeknú značku. Ej, neraz som sa doma bál pred našimi vyzliecť, aby nevideli tie modriny a škrabance!

Čítať celý článok...
 
Horná studňa PDF Tlačiť E-mail

Túto časť by som najradšej začal citovaním slohovej práce Jožka Matejovho, ktorý na tému Moja dedinka napísal najlepšiu slohovú prácu, ktorá aj mne navždy utkvela v pamäti. Teda, čítajme z nej spolu. Skýcov je malá, ale vzdelaná  a prekrásna slovenská dedinka, nad ktorou sa hrdo vypína vrch Vápenec. A práve pod týmto vrchom na úbočí vyviera bystrá voda. Jej prameň bol už pred vznikom dedinky stredobodom a útočiskom, miestom vhodným pre vznik malej osady, ktorú nazvali Skýcov. V ňom sa už pred 350-imi rokmi usadili remeselníci - vápenkári.

Čítať celý článok...
 
Zakáľačka u susedov PDF Tlačiť E-mail

zakáľačka
zakáľačka zakáľačka
Bol december, svietilo sa už zavčasu zvečera, u nás dokonca dvoma lampami, z ktorých jedna, tá v otcovej dielni, často svietila aj do polnoci. Petroleja sme míňali veľa, za týždeň sme spotrebovali aj päťlitrovú kanvicu. Mojou úlohou bolo dbať o to, aby sa zásoby včas dopĺňali. Práve som si kráčal z obchodu s petrolejovou kanvou, keď ma tu zrazu oslovila suseda tak zhurta, že som sa až  strhol. „Hej, Jožko, počkaj, počkaj, voľačo s tebou chcem. Zajtra ideme zabíjať, nechcelo by sa ti k nám prísť pomôcť? Kuril by si pod kotlami, aby sme mali dosť teplej vody?“ „Čoby nie, len povedzte, tetka, kedy.“ „No mäsiar príde, keď už bude svetlo okolo šiestej, ale ty musíš už vtedy mať vodu poriadne horúcu. Aj dvor treba pozametať od snehu.“ „No dobre prídem,“ sľuboval som. „Ale iste!“ žiadala ma susedka.

Čítať celý článok...
 
Ježko na hodine prírodopisu PDF Tlačiť E-mail

ježko
ježko ježko
Po nejakom čase prišiel na Skýcov nový pán riaditeľ školy a organista v jednej osobe Ladislav Vavro. Jeho manželka bola tiež učiteľkou a matkou dvoch dcérok, Aničky a Tonky. Táto pani učiteľka Elena Vavrová nás učila slovenčinu a hudobnú výchovu. Veľmi pekne vedela spievať. Svedkami jej spevu sme boli každú nedeľu v kostole, kde mala stále miesto pri organe. Bola to veľmi dobrá, trpezlivá a tolerantná učiteľka. Keď sme aj dali príčinu na potrestanie, vždy vymyslela taký trest, aby bol pre našu výchovu užitočný a pre ňu tiež.

Čítať celý článok...
 
«ZačiatokDozadu123DopreduKoniec»

Stránka 3 z 3
Copyright © 2021 Internetové stránky obce Skýcov. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je bezplatný softvér uvoľnený pod licenciou GNU/GPL.
 
atletika_34
Image Detail