Úvod História
!!! Stránka v rekonštrukcii !!!

Predpoveď (pocko.sk) počasia

Predpoveď počasia na dnes pre Skýcov. Malá oblačnosť, najnižšie ranné teploty -1 až -3 °C a najvyššie denné teploty -1 až 1 °C. Zajtra prevažne oblačno, ranné minimá -1 až -3 °C a denné maximá -2 až 0 °C.

História
Šugiar PDF Tlačiť E-mail

to bolelo ___
to bolelo ___ to bolelo ___
Veru už 50 rokov sa vraciam hore Levošom domov na Skýcov .Aj teraz sa chcem aspoň na chvíľu v spomienkach vrátiť do čiaš, keď som ešte ako chlapec spolu s mojimi rovesníkmi práve tu v Leveši chytal pstruhy či raky. Boli sme dobra partia, vždy a všade spolu. Tak nás aj poznali --Števko Havran, Janko Janúšov, Števko Francíkov a ja. Boli sme vždy pri všetkom aj nás volali štvorlístok. Nechýbali sme tam, kde bolo niečo dobré, ale najmä zlé sa bez nás neobišlo. A práve tento potok Leveš bol naším  prístavom. Veď nikde nablízku nebolo možné si v letných horúčavách urobiť kúpalisko. Tu sme si našli miesto, kde bolo koryto rieky najhlbšie. Z kameňov sme urobili hate, hrádze, a keď voda v našej hrádzi bola aspoň po pas, už sme mali kúpalisko.

Čítať celý článok...
 
Významné návštevy PDF Tlačiť E-mail

T.G.Masaryk
T.G.Masaryk T.G.Masaryk
Skýcov ako jedna z mála obcí regiónu Zlaté Moravce sa môže pochváliť návštevami významných osobností v minulosti i dnes. Od roku 1862 až do svojej smrti v roku 1876 žil v Zlatých Moravciach štúrovský básnik Janko Kráľ. Pracoval vo vtedajšej Tekovskej župe ako asesor sirotskej sedrie. Mal na starosti siroty, vdovy a nemanželské deti. Často chodil do Skýcova ku kniežaťu Arthurovi Odescalchimu vo veci jeho nemanželských detí. Veľkorysosť „firšt“ prejavoval tak, že ich matkám rozdával zo svojich pozemkov.S Jankom Kráľom sa spája i Vrchhora, miesto, ktoré sa nachádza na pomedzí Skýcova a Veľkého Klíža. Dodnes sa tam nachádzajú zrúcaniny benediktínskeho kláštora a kaplnka.

 

Čítať celý článok...
 
Zvyky a obyčaje na Skýcove PDF Tlačiť E-mail
Zvyky a obyčaje boli oddávna neoddeliteľnou súčasťou života ľudí. Mnohé z nich majú svoj pôvod v dávnej minulosti. Ľudia verili v rôzne magické sily, pred ktorými bolo treba chrániť seba, statok i príbytky. Veľmi úzko boli spätí s prírodou. S príchodom zimy sa dni krátili a noci predlžovali. Dlhé zimné večery a menej prác v zimnom období umožňovali stretávať sa v domácnostiach, venovať sa rôznym záľubám, zachovávať rôzne zvyky.
Čítať celý článok...
 
História obce Skýcov PDF Tlačiť E-mail

kaštieľ
kaštieľ kaštieľ

Dejiny Skýcova siahajú do dávnej minulosti. Prvá zmienka o ňom pochádza z 13. storočia. Už v roku 1298 je doložená ako Skycheu, neskôr Zquiteu (1359), Skiczow (1773), Skycow (1808) , po maďarsky Szkicó, od roku 1920 nesie názov Skýcov. V roku 1601 vlastnila obec mlyn, mala 33 daňovníkov. V roku 1828 mala 88 domov a 594

Čítať celý článok...
 
«ZačiatokDozadu123DopreduKoniec»

Stránka 2 z 3
Copyright © 2021 Internetové stránky obce Skýcov. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je bezplatný softvér uvoľnený pod licenciou GNU/GPL.
 
1994-1995_1
Image Detail