Úvod História Spomienky
!!! Stránka v rekonštrukcii !!!

Predpoveď (pocko.sk) počasia

Predpoveď počasia na dnes pre Skýcov. Zamračené a občasný dážď, najnižšie ranné teploty 10 až 8 °C a najvyššie denné teploty 12 až 14 °C. Zajtra oblačno a prehánky, ranné minimá 9 až 7 °C a denné maximá 13 až 15 °C.

Spomienky
V tejto neobyčajnej sekcií si môžete prečítať krátke poviedky a básne  skýcovského rodáka Jozefa Belicu ml., ktoré sa zachovali vďaka p. učiteľke Natálii Maliarikovej z Prievidze. Verím, že mnohých svojou poetikou a hlavne opisom konkrétnych osôb zaujmú.


Šugiar PDF Tlačiť E-mail
Napísal Mgr. Jozef Zvolenský   
Piatok, 20 Marec 2009 14:09

to bolelo ___
to bolelo ___ to bolelo ___
Veru už 50 rokov sa vraciam hore Levošom domov na Skýcov .Aj teraz sa chcem aspoň na chvíľu v spomienkach vrátiť do čiaš, keď som ešte ako chlapec spolu s mojimi rovesníkmi práve tu v Leveši chytal pstruhy či raky. Boli sme dobra partia, vždy a všade spolu. Tak nás aj poznali --Števko Havran, Janko Janúšov, Števko Francíkov a ja. Boli sme vždy pri všetkom aj nás volali štvorlístok. Nechýbali sme tam, kde bolo niečo dobré, ale najmä zlé sa bez nás neobišlo. A práve tento potok Leveš bol naším  prístavom. Veď nikde nablízku nebolo možné si v letných horúčavách urobiť kúpalisko. Tu sme si našli miesto, kde bolo koryto rieky najhlbšie. Z kameňov sme urobili hate, hrádze, a keď voda v našej hrádzi bola aspoň po pas, už sme mali kúpalisko.

Posledná úprava Sobota, 21 Marec 2009 14:11
Čítať celý článok...
 
Dávne pochúťky PDF Tlačiť E-mail
Napísal Mgr. Jozef Zvolenský   
Piatok, 20 Marec 2009 14:08

kotlíkový guláš
kotlíkový guláš kotlíkový guláš
Totka Pavlínka nás zachránila pred tabakom a už  to nahrádzala nejakou dobrotou. Na stôl postavila peknú kvietkovanú misu, do jednej ruky nám strčila lyžicu a do druhej kus bieleho chlebíka. Začal sa koncert – mľaskot, chlipot, klopanie ližíc, vyškrabovanie misy. Jedli sme obľúbené jedlo Skýcovčanov – chamulu. Je to ovocná polievka, varená podobne ako kyslá fazuľová polievka, lenže sú v nej zemiaky a miesto fazule sú tam sušené bystrické slivky. Varia sa aj s kôstkami, ktoré sme mi s veľkou chuťou cmúľali. Chamula sa je studená s chlebom a je to nielen veľká pochúťka, ale aj veľmi osviežujúce jedlo, hlavne v letných horúčavách. Nikto z nás sa nepýtal, čo je v miske, aké je to, len sme sa jeden pred druhým usilovali čo najviac zjesť. Sváko Cyril nás s úsmevom na tvári krotil, akoby sa obával o svoju večeru, ale pri tom sa potmehúdsky usmieval a tešil, že nám tak chutí.

Posledná úprava Sobota, 21 Marec 2009 14:12
Čítať celý článok...
 
Sváko Cyril PDF Tlačiť E-mail
Napísal Mgr. Jozef Zvolenský   
Piatok, 20 Marec 2009 14:07

stará fajka
stará fajka stará fajka
Sváko Cyril býval so svojou ženičkou tetkou Paulínkou hneď pod farou. Deti im Pán Boh nepožehnal, a tak sa vždy potešili, keď sme ich navštívili. Sváko bol zručný košikár a bol na Skýcove jediný, kto krpce nielen vyrábal, ale ich aj nosil. S veľkým záujmom sme sledovali prácu jeho majstrovských rúk a pritom počúvali rozprávanie o bojoch na Piave. Možno to boli len jeho chválenkárske výmysly, ale nám sa to dobre počúvalo. Posadili sme sa vedľa neho na lavicu a priam sme hltali jeho rozprávanie v pravom skýcovskom dialekte – tvrdo a dôrazne. Medzitým si rád pohládzal fúzy a šibalsky žmurkal na totku Paulínku, aby nás nevyrušovala.

 

Posledná úprava Sobota, 21 Marec 2009 14:12
Čítať celý článok...
 
Futbalové turnaje PDF Tlačiť E-mail
Napísal Mgr. Jozef Zvolenský   
Piatok, 20 Marec 2009 14:06

turnaje
turnaje turnaje
Ej, veľa sme sa medzi sebou bojovali, súťažili, ale medzi najdôležitejšie súboje patril náš futbalový turnaj. Koženú loptu sme nepoznali ani z videnia. Naša bola zo starej čiapky. Odrezali sme jej šilt, vypchali ju slamou, tuho stlačili a zašili. Nech Boh chránil do takej lopty kopnúť prstami! Kto sa pozabudol, tri dni si prsty necítil. Družstvá sme si stavali rôzne -- malí, veľkí, starší, mladší --- niekedy aj 15 proti 10. Naše najobľúbenejšie ihrisko bola lúka na Dedinskej. To bola taká planina, kde ani tráva nerástla. Trošku dole brehom, na prostriedku stál telefónny stĺp, viedol drôty z polesia do horárne. Navyše ešte na konci ihriska celkom dole pod lesom bol konský cintorín, kde zahrabávali uhynuté zvieratá z celej dediny. 

 

Posledná úprava Sobota, 21 Marec 2009 06:46
Čítať celý článok...
 
Živáni a banďúri PDF Tlačiť E-mail
Napísal Mgr. Jozef Zvolenský   
Piatok, 20 Marec 2009 14:05

Tuhý boj
Tuhý boj Tuhý boj
Hneď nad dedinou je krásna borová hora, ktorá mnohokrát bola svedkom veľkých súbojov. Malí i veľkí sme sa rozčítali na dve skupiny: živáni a banďúri. Zaznelo mohutné „ Hurá!“ a už sa bojovalo. V každej skupine bol veliteľ. Za horný koniec obyčajne Jožko Ferkov a za dolný Fero Gábrov. Bojovalo sa šiškami, ktorých tu bolo neúrekom. Dôležité bolo nielen dobre hádzať, ale sa aj chrániť pred zásahom nepriateľa, lebo veru dostať šiškou do tváre bolo veľmi bolestivé a zanechávalo to aj nepeknú značku. Ej, neraz som sa doma bál pred našimi vyzliecť, aby nevideli tie modriny a škrabance!

Posledná úprava Piatok, 20 Marec 2009 16:03
Čítať celý článok...
 
«ZačiatokDozadu12DopreduKoniec»

Stránka 1 z 2
Copyright © 2021 Internetové stránky obce Skýcov. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je bezplatný softvér uvoľnený pod licenciou GNU/GPL.
 
Maškarný_pl...
Image Detail