Úvod História II. svetová vojna
!!! Stránka v rekonštrukcii !!!

Predpoveď (pocko.sk) počasia

Predpoveď počasia na dnes pre Skýcov. Zamračené a občasný dážď, najnižšie ranné teploty 10 až 8 °C a najvyššie denné teploty 12 až 14 °C. Zajtra oblačno a prehánky, ranné minimá 9 až 7 °C a denné maximá 13 až 15 °C.

II. svetová vojna
Slovenské národné povstanie PDF Tlačiť E-mail
Napísal Administrator   
Streda, 09 Júl 2008 16:15

Slovenskí vojaci, medzi nimi aj Skýcovčania, odmietali bojovať po boku Nemcov proti Rusom. Mnohí dezertovali, prešli k Rusom alebo k partizánom. Po vypuknutí SNP 29. augusta 1944 sa už začiatkom septembra objavili v Skýcove neznámi ľudia. Boli to vojaci slovenskej armády. V obci nechali zbrane. Nimi sa vyzbrojilo asi 40 – 50 mužov zo Skýcova. Vytvorili 1. partizánsku brigádu, jej veliteľom sa stal Rudolf Matejov. Ich úlohou bolo zarúbať a strážiť prístupové cesty zo Skýcova do Bošian, Veľkých Uheriec a Zlatých Moraviec.

Posledná úprava Streda, 09 Júl 2008 21:29
Čítať celý článok...
 
Vypálenie Skýcova PDF Tlačiť E-mail
Napísal Administrator   
Utorok, 15 Apríl 2008 14:00

Zhorenisko
Zhorenisko Zhorenisko

Začiatkom marca sa partizáni stiahli z obce do hôr. Prístupové cesty do dediny boli stále zarúbané. Keď sa ku Skýcovu blížil front, nemecké velenie potrebovalo pre ústup spojovaciu hradskú cez Skýcov na hornú Nitru. Viackrát sa snažili uvoľniť priechod, ich útok bol vždy odrazený. 15. marca 1945 zaútočili nemecké jednotky tankami a pancierovými autami na Skýcov zo všetkých strán, od Topoľčianok, Ješkovej Vsi i od Veľkých Uheriec. Nenarazili na žiaden odpor, obec obsadili bez boja. Nariadili, aby sa všetci muži zhromaždili pred kostolom.Ku kostolu prišlo len niekoľko starcov. Väčšina mužov bola v horách alebo medzi partizánmi.
Medzitým prišla do Skýcova motospojka z Veľkých Uheriec s rozkazom, aby ľudí nepostrieľali, ale ich vyhnali a obec vypálili. A tak sa o 14.00 hodine zoradil sprievod obyvateľov Skýcova a vydal sa na cestu do neznáma.

Posledná úprava Pondelok, 19 Marec 2012 07:39
Čítať celý článok...
 


Copyright © 2021 Internetové stránky obce Skýcov. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je bezplatný softvér uvoľnený pod licenciou GNU/GPL.
 
Masky_Ples_...
Image Detail