Úvod Názory a úvahy Ako ďalej multifunkčné ihrisko?
!!! Stránka v rekonštrukcii !!!

Predpoveď (pocko.sk) počasia

Predpoveď počasia na dnes pre Skýcov. Malá oblačnosť, najnižšie ranné teploty 3 až 1 °C a najvyššie denné teploty 11 až 13 °C. Zajtra malá oblačnosť, ranné minimá 3 až 1 °C a denné maximá 4 až 6 °C.

Ako ďalej multifunkčné ihrisko? PDF Tlačiť E-mail
Napísal Tomáš Kolembus   
Streda, 14 Júl 2010 12:08

Huráááááá asi takto sme sa tešili pred časom, keď bolo za účasti bývalého predsedu NR SR Pavla Pašku otvorené multifunkčné ihrisko v našej obci. To sme ešte nevedeli, koľko problémov sa na nás bude valiť v súvislosti s jeho fungovaním. Najskôr by som pre nezainteresovaných pripomenul, aké možnosti športovania v sebe ihrisko skýva. Súčasťou areálu sú dve multifunkčné ihriská plus tzv. detský kútik pre malé deti. Obe ihriská sa dajú využívať na futbal, basketbal, tenis, hokejbal, volejbal a v zime na korčuľovanie. Doteraz sme mali k dispozícii len veľké futbalové ihrisko, čo je veľmi málo na športové aktivity aj z hľadiska základnej školy, ktorá nemá telocvičňu. A keďže som učil na ZŠ tak viem, aké zložité je viesť hodinu telesnej výchovy na dolnej chodbe. Tento problém už z časti vyriešilo multifunkčné ihrisko. 

No ale prejdime k tým problémom, ktoré som spomínal na začiatku. V dedine sa spustila hneď po otvorení ihriska dosť búrlivá diskusia, vyjadrovalo sa k tomu veľa ľudí. Ja si myslím, že v prvom rade by sa k tomu mali vyjadrovať ľudia, ktorí tam vykonávajú nejakú športovú aktivitu. Ja tu nebudem riešiť či sa mali postaviť dve ihriská, alebo nie. To je zbytočné! Už sú postavené dve a beriem to ako fakt. Detský kútik je tiež fantastická vec. Ja som tam bol napr. včera hrať volejbal, prišli tam rodičia s deťmi. Rodičia hrali volejbal a deti skákali na trampolíne, resp. sa hrali na piesku. Toto sme tu doteraz nemali a je to veľký krok vpred. Druhá vec, ktorá je problematická je, či má ihrisko niekto spravovať, alebo nie? Ja som jednoznačne za to, aby malo ihrisko správcu. Dám len príklad zo včera. Bol som sa pozrieť v detskom kútiku a na to menšie ihrisko už boli nahádzané kamene. Asi ich nahádzali deti z nudy. Ďalej mi hovorila kamarátka, že deti boli vylezené na mantilnely, pri nich sa vešali na sieť a takto skákali na basketbalové koše. To už nehovorím, že na trampolínu ide viac deti ako je prípustné, takýmto spôsobom bude za chvíľu po nej. Toto by sa nemohlo stať keby je tam dozor. Z tohto všetkého mi jednoznačne vyplýva že areál potrebuje správcu. Poznáme našu slovenskú mentalitu čo nie je pribetónované všetko zničíme. Len pripomínam, že do konca prázdnin je areál sprístupnený verejnosti počas dňa zadarmo a tu vystáva ďalší problém a to je ten, že nám sem pomaly, ale isto začnú chodiť cudzí ľudia a potom môže nastať taka situácia, že sa do areálu nedostanú naši ľudia, napr. pri hraní tenisu. Cudzí majú za areál platiť, ale pýtam sa komu? Kde zobrať peniaze na správcu resp. mal by tam byť bufet, alebo nie? Na správcu by si podľa mňa areál v pohode zarobil. Čo sa týka bufetu som tiež zato aby tam bol. Dám príklad, predvčerom sme hrali hokejbal a keď sme mali prestávku, tak by si každý kúpil buď pivo, alebo nejakú vodu, resp. nanuk. Samozrejme že alkohol by tam žiadny nepredávali. Ľudia by si tam mohli posedieť na lavičkách a pozerať sa.  V tomto nevidím žiadny problém. Ešte jeden technický dotaz opäť z praxe. Včera sme išli hrať volejbal. Volejbalové lopty máme zamknuté v tom domčeku. Nemali sme kľúče, tak nám ich musel doniesť, aby sme vôbec mohli hrať. Hokejbalisti, keď hrajú hokej tak sú vždy dve mužstva ktoré sa musia nejako rozlíšiť, majú požičané tzv. rozlišovačky od futbalistov. Tie si chceli schovať do tohto domčeka ale nemohli. Nadávali, že prečo to tam oni nemôžu mať, keď volejbalisti tam majú lopty. Proste prišli by hrať, otvorili by domček, zobrali by rozlišovačky a šlo by sa hrať, tak isto aj volejbalisti by zobrali lopty a išli by hrať. Teraz sa to vyriešilo typicky slovensky, domček je prázdny lopty sa zobrali preč :) Neviem aký je to problém aby tam mali lopty volejbalisti a rozlišovačky hokejbalisti. No je to spleť problémov, do ktorých vidia len zainteresovaní ľudia a ja som chcel na ne poukázať.  

 

Resumé. Ja by som tam dal od septembra správcu. Všetci hovorili len o peniazoch, že koľko by to stálo, ale nato, že ten človek tam musí vymieňať tyče na tenis, resp. na volejbal, dávať pozor nato, aby sa tam niekomu niečo nestalo o tom už nikto. A čo je najdôležitejšie musí tam byť každý deň, a to už nehovorím, že celú sobotu a nedeľu, ktorú by mohol stráviť s rodinou. Nech si to niekto skúsi a potom uvidí. Ak by si ihrisko na správcu zarobilo, resp. niečo by prispel na plat úrad bolo by to v poriadku. Z toho vyplýva, že by sa nešportovalo za symbolické euro, ale povedzme za 2, 3 € čo by nebol podľa mňa žiadny problém. Hokejbalisti nemali žiadny problém zaplatiť 6 € za športovanie a tak isto s tým nebudú mať problém ani volejbalisti, veď aj tak sa už roky skladáme na halu v ZM, čo nie je malá suma. Hala nás stoji 10 € a to nerátam náklady na cestu, keď ideme na 3 autách. Tenisti to tiež utiahnu, nie je to až taký veľký náklad. Ja viem, že obec na správcu teraz nemá peniaze a preto pristúpila na toto núdzové riešenie, ale v septembri po prázdninách by sa táto situácia mohla nejako vyriešiť, alebo si toto ihrisko bez dozoru necháme zničiť? Toto bol môj osobný názor a postrehy, ktoré som zažil pri športovaní na ihrisku. Ospravedlňujem sa za gramatické chyby, ale pani učiteľka Juríkova to snáď opraví  :))) 

Ďakujem za prečítanie Kolembus  

Posledná úprava Štvrtok, 15 Júl 2010 09:25
 
Copyright © 2021 Internetové stránky obce Skýcov. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je bezplatný softvér uvoľnený pod licenciou GNU/GPL.
 
Levice_03
Image Detail